דף הבית סירוב לבדיקת ינשוף

סירוב לבדיקת ינשוף

8 במאי 2024
שוטר מבצע בדיקת ינשוף לנהגת

​נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים היא עבירה חמורה המסכנת את חיי הנהג, הנוסעים והולכי הרגל. על מנת להילחם בתופעה זו, המשטרה משתמשת במגוון אמצעים, ביניהם בדיקות ינשוף. עם זאת, ישנם נהגים המסרבים לבצע בדיקה זו. במאמר זה נסקור נושא הסירוב לבדיקת ינשוף: מהן ההשלכות לסירוב, והאם ישנם מקרים בהם כדאי לסרב?

מהי בדיקת ינשוף ומתי היא נדרשת?

בדיקת ינשוף היא בדיקה שמבצעת המשטרה לנהגים החשודים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים לאחר ביצוע עבירות תנועה, מעורבות בתאונה או במהלך מבצעי אכיפה יזומים של המשטרה. הבדיקה כוללת נשיפה למכשיר המודד את ריכוז האלכוהול בגוף. סירוב לבצע את הבדיקה יכול להוביל להשלכות משפטיות ומנהליות.

מהן ההשלכות של סירוב לבדיקת ינשוף?

סירוב לבדיקת ינשוף עלול להוביל לשורה של השלכות משפטיות ומנהליות חמורות. בין ההשלכות הנפוצות ניתן למנות:

 • קנס כספי משמעותי העשוי להגיע לאלפי שקלים
 • שלילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת
 • רישום פלילי שעלול להקשות על השתלבות בעבודה ובתחומי חיים נוספים
 • עיכוב או מעצר במקום לצורך חקירה
 • נקודות על עבירת תעבורה שמובילות להחמרת הענישה במקרה של עבירות עתידיות

חשוב להדגיש כי ההשלכות של סירוב לבדיקת ינשוף הן מידיות ואינן מותנות בתוצאות בדיקת ינשוף עתידית או בהליכים משפטיים אחרים. לכן, מומלץ לכל נהג להיענות לדרישה לבדיקת ינשוף כדי להימנע מהסתבכות משפטית מיותרת.

בדיקת ינשוף וכוסות עם משקה אלכוהולי

האם ניתן לסרב לבדיקת ינשוף ללא השלכות חוקיות?

נהג שמסרב לעבור בדיקת ינשוף, דם או שתן, ייחשב על פי החוק כאדם שנהג בשכרות, ועלול לעמוד בפני העונשים החמורים לעבירת נהיגה בשכרות. עם זאת, ישנם מצבים ספציפיים שבהם ניתן לסרב לבדיקה מבלי להיות צפוי לענישה:

 • כאשר השוטר שמבצע את הבדיקה אינו מזדהה כנדרש או מסרב להציג תעודת שוטר.
 • כאשר קיים חשש סביר שמכשיר הבדיקה אינו תקין או לא כויל כנדרש.
 • במקרים של בעיות רפואיות מסוימות שעלולות להיות מושפעות לרעה מביצוע הבדיקה, בתנאי שניתן להציג אישור רפואי מתאים.

חשוב להדגיש כי גם במקרים אלו, מומלץ לנהוג בנימוס ובכבוד כלפי השוטר ולהסביר את הסיבה לסירוב. במקרה של ספק, מוטב להיוועץ בעורך דין מומחה לתעבורה לפני קבלת החלטה על סירוב לבדיקת ינשוף.

מדוע אנשים מסרבים לבדיקת ינשוף?

ישנן מגוון סיבות נפוצות בגללן אנשים עשויים לסרב לבדיקת ינשוף – חוסר הבנה של ההשלכות המשפטיות והמנהליות של הסירוב, חשש מפני תוצאות הבדיקה, תחושת פגיעה בפרטיות או בזכויות אזרח, חוסר אמון במערכת האכיפות או במהימנות הבדיקה או קושי פיזי/נפשי לבצע את הבדיקה.

חשוב לציין כי על אף הסיבות הללו, סירוב לבדיקת ינשוף הוא עבירה שעלולה לגרור השלכות חמורות. לכן, מומלץ לנהגים להכיר את זכויותיהם ואת ההשלכות של הסירוב, ולפעול בתבונה ועל פי החוק בעת שהם נדרשים לבצע את הבדיקה.

מה קורה במקרה של סירוב לבדיקת ינשוף במהלך מבצע אכיפה?

סירוב לבדיקת ינשוף במהלך מבצע אכיפה של המשטרה עלול להוביל לתוצאות חמורות יותר בהשוואה לסירוב במצבים אחרים. בנוסף לעונשים הרגילים כגון קנסות ושלילת רישיון, נהגים שמסרבים לבדיקה במבצעי אכיפה עלולים להיות מועמדים למעצר מיידי ולהעמדה לדין פלילי. במקרים מסוימים, סירוב במבצע אכיפה הוביל גם לעונשי מאסר בפועל. חשוב להבין שבמהלך מבצעים אלה, המשטרה פועלת להגברת הבטיחות בדרכים ולאכיפת החוק במלוא חומרתו, ולכן אין סובלנות כלפי נהגים המסרבים להיבדק.

שוטר אוזק אדם לאחר סירוב לבדיקת ינשוף

טיפים להתמודדות עם בדיקת ינשוף

להלן מספר עצות חשובות עבור נהגים להתנהלות נכונה במקרה שהם נדרשים לעבור בדיקת ינשוף:

 • שתפו פעולה עם השוטר וציית להוראותיו. סירוב לבדיקה עלול להחמיר את המצב.
 • אם אתם בטוחים שלא צרכתם אלכוהול, אין סיבה לחשוש מהבדיקה. עברו אותה בשקט כדי לחסוך זמן וטרחה.
 • במקרה של ספק או חשש מתוצאות הבדיקה, התייעצו עם עורך דין לפני שאתם מחליטים על צעדים נוספים.
 • זכרו שגם אם עברתם על החוק, שיתוף פעולה והודאה יכולים לשפר את תוצאות ההליך המשפטי.
 • אל תנסו להתווכח או להתעמת עם השוטרים. שמרו על קור רוח והימנעו ממילים ומעשים שעלולים להזיק לכם.

בסופו של דבר, הדרך הטובה ביותר להימנע מבעיות היא פשוט לא לשתות לפני או במהלך הנהיגה. אם תקפידו על כך, לא תצטרכו לדאוג לתוצאות בדיקת הינשוף או להשלכותיה.

לסיכום

בדיקת ינשוף היא כלי חשוב לאכיפת חוקי התנועה ומניעת נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים. למרות שישנן נסיבות בהן ניתן לסרב לבדיקה ללא השלכות משפטיות, ברוב המקרים סירוב לבדיקה יגרור קנסות, שלילת רישיון נהיגה ואף עונשי מאסר. חשוב שנהגים יהיו מודעים להשלכות של סירוב לבדיקת ינשוף וינהגו בהתאם להנחיות השוטרים בעת שנדרשים לבדיקה. זכרו, שיתוף פעולה עם המשטרה והימנעות מנהיגה תחת השפעה הם המפתח לשמירה על הבטיחות בדרכים ומניעת תאונות. זקוקים לסיוע בסירוב לבדיקת ינשוף? לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 072-3303303

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם