נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון היא עבירה חמורה מאוד וסעיף 10 לפקודת התעבורה מסדיר את הנושא הזה ואת העונשים הצפויים לאדם אשר נתפס עקב עבירה זו. על פי החוק, אסור בתכלית האיסור לאדם שאינו בעל רישיון נהיגה לנהוג ברכב משום שבעצם הנהיגה ללא רישיון הוא מסכן באופן חמור את הנהגים ומשתמשי הדרך השונים.

ההשלכות והעונשים הצפויים בחוק אינם מוגבלים רק לנהג אלא גם למי שהתיר את השימוש ברכב למי שאינו בעל רישיון נהיגה ואם אכן הוכח הדבר, אותו אדם יכול לעמוד מול 3 שנות מאסר בפועל או 5 שנות במידה והאדם אשר נהג ברכב הוא קטין.

החוק כאמור מבחין בין 2 המקרים השונים שבהם נתפס נהג ללא רישיון נהיגה:

  • אדם הנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה ומעולם לא היה לו רישיון כזה
  • אדם אשר נתפס נוהג ללא רישיון בתוקף, משום שלא חידש את הרישיון במועד

נהיגה ללא רישיון – אדם שמעולם לא היה בעל רישיון נהיגה

ברור שהרשעה זו היא החמורה ביותר בסולם חומרות ההרשעה השונות במקרה של נהיגה ברכב ללא רישיון משום שבמקרה זה הנהג לא צבר ידע מספק על מנת לנהוג בבטחה ולשמור על משתמשי הדרך השונים ומעולם לא באמת למד לנהוג, ולכן הוא מציב עצמו בסיכון וגם את משתמשי הדרך בצורה חמורה.

מבחינת עונשים, העונש המרבי עבור אדם שנתפס ללא רישיון נהיגה ואשר מעולם לא הוציא רישיון נהיגה כזה הוא מאסר לתקופה של שנתיים(מרבי) ופסילה בפועל של 3 חודשים לפחות של רישיון הנהיגה. הכוונה כאמור היא מרגע הוצאת רישיון נהיגה על ידי הנהג רישיונו יישלל באופן מידי לשלושה חודשים.

בפועל, מעטים המקרים בהם נהגים ללא רישיון נשלחים למאסר אך גם מאסר על תנאי הוא ללא ספק כתם המעיב על חייו של נאשם לכן תמוהה מאוד העובדה שרבים נוטים לזלזל בהשלכות של העבירה.

נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון בתוקף – אדם אשר לא חידש את הנהיגה

כאן אנחנו כבר עוסקים בסוגיה אחרת לגמרי, אדם אשר נתפס ללא רישיון נהיגה אך היה ברשותו רישיון והסיבה שאין לו בנמצא רישיון בתוקף היא כאמור טכנית בעיקרון. כמובן שחומרת העבירה וכפועל יוצא חומרת הענישה במקרה זה נמוכה משמעותית אך יש לזכור שמשך הזמן שעבר ממועד האי-חידוש של הרישיון בעל משמעות גדולה בהכרעה הסופית.

תפקיד עורך הדין במקרים של הרשעת אדם אשר נתפס ללא רישיון נהיגה

במקרים מסוג זה, עורך הדין יכול להיות משמעותי וקריטי לצמצום הנזקים האפשריים והעונשים היכולים להינתן לכם. עורך דין תעבורה מנוסה מחזיק בידע מקצועי נרחב וניסיון הכרחי אשר יכול לחלץ אתכם מעונשים כבדים ואף להוביל לזיכוי לא בחלק מן המקרים. הציבור הרחב לעיתים נוטה להעריך בצורה לא נכונה את הסיכונים אשר הרשעה מסוג זה טומנת בחובה.

לסיכום,

אם אתם או אחד מקרוביכם נתפס נוהג ללא רישיון נהיגה בפועל, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין אשר יכול להעריך בצורה מקצועית את המצב המשפטי שלכם ולעזור לכם במהלך התהליך.

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם