מחיקת נקודות תעבורה

קבלת דוחות תעבורה כידוע, מלווה בחלקה גם בנקודות רישוי, המצטברות לכדי כמות שתחייב את הנהג בסופו של דבר בביצוע קורסים כדי לשמור על רישיונו. אם צבירה זו אף תגיע לכדי 36 נקודות, הנהג יחויב בפסילת רישוי למשך 3 חודשים. נשאלת השאלה – האם ניתן לבצע מחיקת נקודות כדי להימנע מביצוע הקורסים או מפסילת הרישיון? התשובה היא כן, והפרטים לפניכם:

אם הגעתם לכאן, זה בוודאי משום שאתם מעוניינים להבין איך מוחקים נקודות תעבורה. ובכן, מחיקת נקודות חובה שהצטברו לרעתכם עקב דוחות תנועה שונים, היא עניין לעורכי הדין, שיוכלו לפעול לעתים באופן נקודתי כלפי דוחות מסוימים מאוד ולעתים באופן רוחבי, בדיונים מול משרד הרישוי עצמו ואף מול בית המשפט לעניינים מנהליים. 

יתרונות במחיקת נקודות עם עורך דין

עורך דין מחיקת נקודות יוכל לפעול בכמה דרכים על מנת להימנע מצבירת נקודות שתביא לפסילת רישוי. להלן מספר יתרונות בליווי המשפטי שלו:

  1. טיפול נקודתי בדוחות חדשים שעלולים להתווסף לצבירה ולהסב סכנה לפסילת הרישוי, או לחילופין לאלץ את הנהג לבצע קורסים כדי לשמור על רישיונו. דוחות תנועה כידוע, מכילים לצד רכיב הנקודות גם קנס כספי לתשלום. אם עורך הדין יגיש בקשה להישפט, בקשה לביטול הדוח, בקשה להמרה באזהרה או כל אפשרות משפטית אחרת בהתאם לנסיבות, הרי שייתכן כי ניתן יהיה לבטל את הדו”ח בסופו של דבר וכך להימנע מצבירת נקודות נוספות.
  2. הנחיות לנהג עצמו – עורך הדין יצייד את הנהג בהנחיות מכאן והלאה בנוגע לצבירת דוחות תנועה, אפשרויות בשטח במעמד המפגש עם שוטרי התנועה וכמובן הימנעות מתשלום הדוחות, שכן תשלום נחשב כהודאה באשמה ועל כן צובר את הניקוד מהדו”ח אוטומטית. 
  3. טיפול ישיר בגיליון העבירות מול משרד הרישוי – טיפול זה יכול לכלול דיונים בבקשות מול משרד הרישוי, הגעה להסכמים מסוימים ועוד. כמובן שהדברים יבוצעו במסגרת הנסיבות האפשריות לרקע והנסיבות של כל נהג בפני עצמו.

זכרו:

זמן הוא פקטור חשוב ולכן מחיקת נקודות תעבורה עם עורך דין תתבצע באופן יעיל וללא דיחוי. ההליך דורש תזמון מדויק ואפס טעויות, על כן יש צורך במחיקה רק עם עורך דין מנוסה מאוד.

שיטת הניקוד: איך היא באמת עובדת?

התכלית בשיטת הניקוד היא לטפל בנהגים בעלי דפוס חוזר ונשנה של ביצוע עבירות תנועה, אותם מחשיבות הרשויות כ”פצצה מתקתקת”. בפועל, נהגים שיש להם ריבוי עבירות תנועה מהווים סיכון גדול יותר בגרימת תאונת דרכים ולכן בצבירת עבירות תנועה הם מסתכנים בסופו של דבר בסנקציות שונות שיובילו לפסילת רישוי.

אלא שכפי שמיד תראו, גם נהגים נורמטיביים לחלוטין עשויים לקבל 2-3 דוחות שיביאו אותם בסופו של דבר לביצוע קורס ומשם גם לסכנת פסילת הרישוי ועל כן גם הם ירצו בוודאי לבצע מחיקת נקודות ויפה שעה אחת קודם. וכך פועלת בדיוק השיטה:

12 נקודות רישוי – מחייבות את הנהג בביצוע קורס נהיגה בסיסי (נקרא גם: נהיגה מונעת). אם במשך שנתיים לאחר מכן לא יצטברו נקודות נוספות, תתרחש מחיקת נקודות אחרי נהיגה מונעת.

22 נקודות רישוי – מחייבות את הנהג בביצוע קורס נהיגה נכונה הכולל גם ביצוע מבחן בסיום. אם במשך ארבע שנים לאחר מכן לא יצטברו נקודות נוספות, תתרחש מחיקת נקודות. 

התנאי למחיקת 12-22 נקודות:

חשוב להבהיר שהנקודות לא יימחקו מהרישיון כל עוד הנהג לא ביצע את הקורס הנדרש ממנו וזאת גם אם עבר פרק הזמן הנדרש שבו לא נעשו עבירות תנועה נוספות. 

התנאי למחיקת 24-34 נקודות:

בנקודה זו, יש צורך לעבור קורס נהיגה נכונה נוסף הכולל מעבר מבחן בסיומו. גם הפעם הנקודות לא יימחקו אם לא יבוצע הקורס והמבחן לא יושלם בהצלחה. 

התנאי הכללי של משרד התחבורה מחיקת נקודות:

רק נהגים שהשתתפו בקורסים בצורה מלאה, כלומר שלא החסירו למעלה מ-20% מהשיעורים ושלא נכשלו במבחן המסכם 3 פעמים, יוכלו לשמור על רישיונם בכפוף למחיקת הנקודות. בכל מקרה אחר, התנאי לא יתקיים והנהג יצטרך לבצע את הקורס מחדש, תוך שהנקודות עדיין בעינן. 

36 נקודות רישוי – בצבירה זו רישיונו של הנהג ייפסל למשך 3 חודשים אוטומטית. בסיומם, יהיה על הנהג לעבור שני קורסי נהיגה, תיאוריה וטסט. 

36 נקודות פעם שניה – אם הגיע נהג מסוים לצבירה חדשה של 36 נקודות, תוטל עליו פסילת רישוי של 9 חודשים. גם הפעם הוא יידרש למבחני הקורסים + תיאוריה וטסט.  

מחיקת נקודות תנועה באמצעות עורך דין

מחיקת נקודות מהירות, אור אדום, חגורה, טלפון נייד ובכלל, מחיקת נקודות משרד הרישוי תתבצע כל עוד לא בוצעו עבירות חדשות במסגרת התקופות האמורות או לחילופין בעזרתו המקצועית של עורך דין מחיקת נקודות. להלן מספר דרכי פעולה בהן הוא יוכל להשתמש כדי לסייע לנהגים:

ביטול נקודות תעבורה במסגרת ביטול מלא של אותה הענישה – עורך הדין יוכל לבקש בביטול העונש בנסיבות המתאימות, מה שיביא לכדי ביטול הנקודות גם כן. 

הפחתת גובה הנקודות שנרשמו לנהג – כל עבירת תעבורה מכילה סמל סעיף משלה הנושא בגובה נקודות משתנה. בחלק מהמקרים, יוכל עורך הדין לטעון שהעבירה בפועל איננה זו שבגינה הנהג נאשם, אלא עבירה שונה וחמורה פחות, המכילה ניקוד נמוך יותר. אם טענה זו תתקבל, הנקודות שיוטלו יהיו בהתאם לעבירה המופחתת. 

נסיבות מיוחדות – במקרים מסוימים יהיה ניתן להתחשב במצב, ברקע או בנסיבות של הנהג ובעטיין להפחית ואף לבטל את הנקודות. במקרים מסוימים, החלטה שכזו אף תהווה את ההבדל בין פסילת רישוי לשמירה מלאה על רישיון הנהיגה, בייחוד אם מדובר בסיומה של תקופה שבה עומדות להימחק כל הנקודות שכבר נצברו בעבר. 

הגעה להסדר טיעון – אם נוהל הליך משפטי שלאחר הרשעתו יתווספו נקודות, מחיקת נקודות מצד עורך הדין תתבצע לאחר שייחתם הסדר טיעון, לפיו מדובר בעבירה שונה ללא נקודות, או לחילופין במצב שבו התביעה תחזור בה מהגשת כתב אישום. הדבר יכול להתרחש בעקבות ליקויים שנמצאו בדיווח על העבירה, או בעקבות נסיבות משפטיות שמהן ניתן להפחית בעונש. 

מעוניינים במחיקת נקודות? קיבלתם דו”ח ואתם חוששים מפני פסילה אפשרית? מלאו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם לתיאום פגישת התייעצות עם עו”ד תעבורה מקצועי. 

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם