דף הבית מתי נמחקות נקודות תעבורה?

מתי נמחקות נקודות תעבורה?

26 במאי 2022
עורך דין תעבורה

שיטת הניקוד של משרד הרישוי מיועדת להתמודדות עם נהגים בעלי דפוס חוזר לביצוע עבירות תעבורה רבות.

שיטה זו בנויה בהתאם לחומרת העבירה, כך שכל אחת תכיל ניקוד שונה, המצטבר עד כדי סנקציות כמו ביצוע קורס נהיגה נכונה ופסילת רישוי לשלושה חודשים.

במאמר זה נבהיר מתי נמחקות נקודות הרישוי בסופו של דבר והאם ניתן למחוק נקודות אלו כדי להימנע מפסילה.

שיטת הניקוד של משרד הרישוי

שוטר עוצר אתכם בצד ומבהיר לכם שביצעתם עבירת תנועה. מה עונשכם? בעבירות כמו נסיעה ללא חגורה או דיבור בנייד, תקבלו קנס כספי לתשלום (דו”ח ברירת משפט) בצירוף נקודות. נקודות אלה מתבטאות בספרות זוגיות בלבד, בין 2-10, כאשר 10 נקודות יוטלו בעבירות תנועה חמורות כמו מעבר באור אדום למשל. 

על פניו, אדם שישלם את הדו”ח וכתוצאה מכך יצטברו לחובתו נקודות הרישוי, לא יצטרך לשאת בענישה או בהשלכות נוספות לעבירה זו.

אלא שכעת, די גם בדו”ח עם שתי נקודות רישוי נוספות כדי לאלץ אותו לבצע קורס נהיגה בסיסי (נהיגה מונעת), אותו עליו לבצע מול משרד הרישוי כתנאי לשמירה על רישיונו. 

ככל שלא יבצע את הקורס במועד ואף ימשיך לצבור נקודות, אותו הנהג מסתכן בביצוע קורס נהיגה נוסף (קורס נהיגה נכונה), הכולל מבחן שעליו להשלים בהצלחה בסיום.

אם גם הפעם הקורס לא יבוצע או שצבירת הנקודות תימשך, תושת על הנהג פסילת רישוי למשך 3 חודשים – ענישה כבדה למדי, במדינה שבה יכולת הנהיגה האישית היא חיונית ביותר להתניידות.

מחיקה אוטומטית ומחיקה יזומה: שתי האפשרויות העומדות בפני הנהג

אז האם נקודות נהיגה נמחקות? תוך כמה זמן נמחקות נקודות אלה והאם ניתן להימנע מצבירתן מראש? בחלק מהמצבים, נקודות שהצטברו לנהג מול משרד הרישוי יימחקו אוטומטית בתום פרק זמן מסוים.

במצבים אחרים, ניתן יהיה לפעול באופן יזום למחיקת הנקודות במספר דרכים, כל אחת מהן תצריך התערבות מקצועית מצד עורך דין לתעבורה.

מתי נמחקות נקודות רישוי אוטומטית?

צבירה של 12 נקודות רישוי: הנהג יזומן לקורס נהיגה בסיסי (נקרא גם: קורס נהיגה מונעת). אם הקורס בוצע והנהג לא צבר נקודות רישוי נוספות לחובתו בטווח של שנתיים – הנקודות הקיימות יימחקו.

צבירה של 24 נקודות רישוי: הנהג יזומן לקורס נהיגה נכונה הכולל מבחן בסיומו. אם הקורס בוצע, המבחן הושלם בהצלחה והנהג לא צבר נקודות רישוי נוספות בטווח של ארבע שנים – הנקודות הקיימות יימחקו. 

צבירה של 36 נקודות רישוי: הנהג ייאלץ להפקיד את רישיונו ולרצות תקופת פסילה של 3 חודשים, בסיומה יידרש לקורס נוסף הכולל מבחן וכן ביצוע תיאוריה וטסט מחדש. 

צבירה של 72 נקודות או צבירת 36 נקודות פעם שנייה: רישיונו של הנהג ייפסל הפעם למשך 9 חודשים, בסיומם עליו לבצע קורס הכולל מבחן וכן מעבר תיאוריה וטסט מחדש. 

חשוב להבהיר כי ביצוע הקורסים כשלעצמם איננו מוחק את הנקודות. הקורסים מהווים “אמצעי תיקון” מחייבים בהגעה לרף נקודות מסוים.

פחות מ-20 נקודות, יימחקו לבדן בתום שנתיים. מעל 20 נקודות, יימחקו כעבור 4. כמובן שעורך דין תעבורה מנוסה ידע לספק מענה מתאים לכל מקרה לגופו, הכולל סיוע מקיף לנהג על מנת לשמור על רישיונו כחוק. 

טופס מחיקת נקודות תעבורה

מתי נמחקות נקודות רישוי באופן יזום?

בכפוף לזכויות השמורות לנהגים שהואשמו בביצוע עבירה, קיימת לעתים האפשרות לפעול למחיקה אקטיבית של הנקודות ובכך להימנע מצבירתן מבעוד מועד.

אפשרות זו מתקיימת ככל שהנהג מחזיק בדו”ח שטרם חלפו 90 הימים מהם ניתן להגיש ממנו בקשה להישפט, בקשה לביטול הדו”ח או בקשה להמרת הדו”ח באזהרה וכל עוד הדו”ח לא שולם מצד הנהג.

חשוב להבהיר כי תשלום דו”ח תעבורה מהווה את סגירת העניין, כך שלא יהיה ניתן לפעול כלפיו בשום אפשרות אחרת והנקודות ממנו יצטברו לחובת הנהג אוטומטית ברגע ששילם.

לכן ההמלצה המקצועית מצד עורכי הדין לתעבורה היא ליצור קשר בהקדם האפשרי להתייעצות ולהימנע בנקודה זו מכל תשלום של אותו הדו”ח.

איך יכול עורך דין לתעבורה למחוק נקודות תעבורה?

עורך דין תעבורה יכול כאמור לפעול במספר דרכים, הכרוכות בהגשת בקשה המתאימה לאותו מקרה:

  • בקשה להמרת הדו”ח באזהרה – בתנאים מסוימים בחוק, נהגים יוכלו להמיר דו”ח שהושת עליהם באזהרה ובכך להימנע לחלוטין מצבירת הנקודות.
  • בקשה לביטול הדו”ח – דו”ח שאיננו חוקי, תקני או גדוש בליקויים מאפשר בחלק מהמצבים לבטלו. כך למשל, אם מספר תעודת הזהות שמופיע בדו”ח איננו תואם את זה של הנהג שביצע לכאורה את העבירה, כך שהדו”ח כולו מוטל בספק.
  • בקשה להישפט וניהול הליך משפטי – באפשרות זו, יוכל עורך הדין לנהל הסדר טיעון מול התביעה, במסגרתו יומר סעיף העבירה המכיל את הנקודות האמורות לכדי סעיף מקל יותר, שבו סכום הנקודות נמוך יותר, או לעתים גם עומד על אפס (למשל מעבר באור כתום במקום באור אדום – דו”ח קנס ללא נקודות).
    אם ההסדר איננו אפשרי, עורך הדין יוכל לחתור לביטול הדו”ח כולו, בהתאם לנסיבותיו ולאפשרויות המשפטיות הרלוונטיות. 

אז מתי בדיוק נמחקות נקודות תעבורה? זה תלוי

בהרגלי הנהיגה האישיים, ברקע התעבורתי הקיים וגם במיומנות והניסיון של עורך הדין המטפל בכם.

נקודות רישוי נמחקות באחת משתי דרכים: אוטומטית ויזומה: עורך הדין המייצג יצטרך לבחור את הדרך המשפטית המוצלחת ביותר בהתאם לנתוני המקרה ונתוני הנהג ולאפשר לו להימנע מהמשך צבירת ניקוד שתסכן את רישיונו. להתייעצות בנושא, פנו למשרדנו ואנו נדאג לסייע גם לכם!

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם