דף הבית דוח על טלפון

דוח על טלפון

30 במרץ 2023

כולנו חושבים שאנחנו לא ניתפס ולנו זה לא יקרה, אך תופעת חלוקת הדוחות על שימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה היא תופעה שלאחרונה צוברת תאוצה. הנה מה שאתם צריכים לשמוע לגבי דוח על טלפון נייד בנהיגה, ולמה חשוב להימנע מלהגיע למצב הזה. 

שימוש בטלפון הנייד בזמן הנסיעה

כולנו יודעים מה הסכנה הבטיחותית שעומדת מאחורי שימוש בנייד שלנו בזמן שאנחנו נוהגים. כאשר אנחנו משתמשים בטלפון לא רק שאנחנו מסכנים את עצמנו, אנחנו מסכנים את כל הסביבה שלנו, את הנהגים הנוספים והולכי הרגל.

הריכוז והקשב בזמן הנהיגה הוא חשוב מאוד, עלינו להיות ערניים לכל דבר שיכול לצוץ בדרך  ולהיות מוכנים לכל תרחיש. הכביש הוא לא צפוי ואנחנו רואים יותר ויותר תאונות שקורות בגלל חוסר תשומת לב של הנהג המעורב בתאונה. עכשיו אחרי שהבנתם את הסכנה הממשית שבנהיגה תוך כדי שימוש בטלפון הנייד, בואו נדבר על ההשלכות המשפטיות של עבירה זו. 

 

מה העונש על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה?

כל עונש נקבע כמובן לפי רמת החומרה שלו, והוא מוענק כל פעם לפי המקרה הספציפי בו קרה המקרה. כאשר אתם משתמשים בטלפון בצורה חד פעמית, או צורה שיכולה להיחשב רק חסרת זהירות ולא בהכרח מסוכנת אתם עומדים בפני קנס כספי שעומד באזור ה500 שקלים. אם אתם נתפסים לא רק בעת החזקת הטלפון אלא בעת שימוש בו הקנס שתקבלו יהיה על סכום של 1000 שקלים. כמובן שככל שהמצב מסוכן יותר כך אתם תקבלו דוח כבד יותר, וכן גם נקודות תנועה שיכולות להוביל אתכם בסופו של דבר לשלילה. 

מה נחשב לשימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה?

לא תמיד אנחנו חושבים שמה שאנחנו עושים נחשב לשימוש בטלפון בזמן הנהיגה, אבל עליכם לדעת שאסור לבצע שום פעולה עם הטלפון בנהיגה מלבד שיחה בדיבורית. 

גם אם אתם שמים אוזניות ומדברים בטלפון, מדובר בעבירה על פי חוק ואם תתפסו תיאלצו לשלם קנס. בכל מקרה לא מומלץ לשים את הטלפון באזור נגיש עבורכם בזמן הנהיגה, שכן אתם יכולים להיתפס גם רק מחזיקים אותו או נוגעים בו ובכל זאת לקבל קנס על טלפון בנהיגה ותצטרכו לשלם. 

 

מה לעשות לאחר קבלת דוח על שימוש בטלפון?

אם כבר נעצרתם על ידי שוטר תנועה וקיבלתם דוח, מומלץ לפנות לעורך דין בתחום התעבורה. עורך דין יכול לעזור לכם להבין האם הקנס אכן היה מוצדק, האם יש מקום לערער ועוד. ככל שהעבירה יותר חמורה כך יותר מומלץ לפנות לעורך הדין. אם אתם קיבלתם נקודות על טלפון בנהיגה, ואם נקודות אלו מצטרפות לנקודות אחרות שצברתם שווה להתייעץ עם עורך הדין ולבדוק איפה אתם עומדים והאם יש משהו שבחובתכם לעשות. 

שימו לב שככל שהעבירה חמורה יותר כך גם מספר הנקודות עולה, ולא רק הסכום שתיאלצו לשלם. אל תגיעו למצב בו אתם נעצרים בגין עבירה חמורה של שימוש בטלפון!

 

האם בכל זמן בנסיעה אסור להשתמש בטלפון?

בנהיגה אנחנו נתקלים במצבים בהם יש לנו “זמן מת”, כמו למשל כאשר אנחנו נמצאים בפקק. חשוב להבין שגם בעת השהייה בפקק אסור לכם להשתמש בטלפון הנייד, שכן גם עמידה בפקק נחשבת לנהיגה ברכב. בכל שלב בנסיעה אתם אמורים להיות מרוכזים בכביש ולהיות מנותקים מהטלפון, ולכן גם אם אתם מרגישים שיש לכם אפשרות להיות בטלפון מבלי לסכן את התנועה, הדבר עדיין בעייתי ונחשב לא חוקי. 

אתם כן יכולים להשתמש בטלפון כל עוד הרכב שלכם לא נוסע, כלומר אם ביצעתם עצירה או שאתם לא על הכביש, ניתן להשתמש בטלפון. חשוב להבין את ההבדל בין עמידה בצד לבין עמידה בפקק, ולא לעשות את הטעות הזו, טעות שנהגים רבים מבצעים. 

 

ואם אני צריך לבצע שיחת טלפון חשובה בזמן הנהיגה?

דיבור בטלפון בנהיגה הוא חוקי לחלוטין, כל עוד אתם משתמשים בדיבורית תקינה ברכב. גם אם אתם שמים את המכשיר הנייד שלכם על מצב רמקול ומדברים כך בטלפון, מדובר בדבר בלתי חוקי ואתם יכולים להיתפס על כך ולקבל קנס.

לכן, מומלץ להתקין מראש בכל רכב שאין בו מערכת מדיה מתאימה את הדיבורית החיצונית, על מנת שתוכלו לקיים שיחות תוך כדי שאתם נוהגים ומבלי לגרום לסכנה לציבור וגם לכם. 

הקפידו לקשר מראש את המכשיר שלכם אל הדיבורית כך שבעת הצורך לא תצטרכו להתעסק עם החיבור, אלא רק תלחצו על כפתור המענה והתחילו בשיחה. 

 

כאשר אנחנו נוהגים – הכביש הוא בעדיפות ראשונה!

אורך החיים העמוס שלנו גורם לנו הרבה פעמים להרגיש מחויבים לענות לכל הודעה ולכל שיחה. חשוב שנבין כי כאשר אנחנו נמצאים באמצע נסיעה באוטו שלנו, מירב תשומת הלב שלנו צריכה להיות מופנית אל הדרך ואל שאר הרכבים. גם אם אתם מצפים להודעה מהבוס שלכם, וגם אם בדיוק הילד סיים את החוג, חשוב שתשימו את הביטחון שלכם בראש מעייניכם. 

הכביש יכול להיות מקום מסוכן מאוד, בטח אם אנחנו לא מרוכזים או מוסחים על ידי דברים אחרים. מספר התאונות הקורות בעקבות שימוש בנייד ממשיך לגדול בכל שנה, ואנשים רבים איבדו את יקיריהם בתאונות שנגרמו בגלל שימוש לא חוקי בנייד בנסיעה. תישארו בטוחים ותדאגו לעצמכם ולסביבה, השיחה יכולה לחכות כמה דקות. 

כמובן שקיימים פתרונות למענה לדברים דחופים כמו למשל הדיבורית שהצגנו קודם, ולכן אין שום סיבה שתשלחו הודעות או תתקשרו מהנייד שלא מחובר לדיבורית הרכב. 

אז בפעם הבאה שאתם רוצים לשלוח את היד לתיק ולהוציא ממנו את הנייד שלכם, זכרו כי יש סיבה כי החוק הזה קיים וכי אתם לא רוצים לגרום לנזק לאף אחד. נסיעה נעימה!

 

 

 

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם