דף הבית כמה מותר לשתות ולנהוג

כמה מותר לשתות ולנהוג

18 ביוני 2024
כמה זה 240 מיקרוגרם אלכוהול

 

אלכוהול משפיע באופן משמעותי על יכולת הנהיגה. צריכת אלכוהול פוגעת בקואורדינציה, מאריכה את זמן התגובה ומקשה על קבלת החלטות. אפילו כמויות קטנות של אלכוהול יכולות לפגוע בריכוז ובשיקול הדעת הנחוצים לנהיגה בטוחה. בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, המחוקק נוקט בגישה נוקשה כלפי עבירה זו.

במאמר זה נבחן את החוק והעונשים הקבועים בישראל לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול, ומה תעשו אם נתפסתם נוהגים בשכרות.

 

מהי רמת האלכוהול המותרת בנהיגה בישראל?

החוק הישראלי מגדיר רמות שונות של אלכוהול מותרות לנהגים ותיקים ולנהגים חדשים/צעירים:

נהגים ותיקים

הרמה המרבית המותרת של אלכוהול היא 240 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף, או 0.05 גרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם. חשוב לציין שהכמות הזו נחשבת נמוכה מאוד, ולכן שתיית אפילו משקה אחד יכולה לחרוג מהמותר. מאחר שלגוף לוקח זמן לפרק את האלכוהול, גם שתייה מתונה יכולה להוביל לחריגה מהתקנות אם זמן ההמתנה לא מספיק.

נהגים חדשים/צעירים

החוק בישראל מחמיר במיוחד עם נהגים חדשים וצעירים. הרמה המרבית המותרת של אלכוהול היא 50 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף, או 0.01 גרם ל-100 מיליליטר דם. המשמעות היא שהכמות המותרת של אלכוהול בדם היא כמעט אפסית, כך שלמעשה כל שתייה של אלכוהול עשויה להוביל לחריגה מהמותר בחוק. הסיבה להחמרה זו היא חוסר הניסיון של נהגים חדשים וצעירים בכביש, מה שמגביר את הסיכון לתאונות בעת שילוב אלכוהול ונהיגה.

חשוב לזכור שאין רמה “בטוחה” לצריכת אלכוהול לפני נהיגה, וההמלצה היא להפריד לחלוטין בין שתייה לנהיגה, זאת על מנת לשמור על בטיחות הנהג והסובבים אותו בכביש.

 

כמה כוסות יגדירו אותי כשיכור על פי החוק?

הכמות המדויקת של אלכוהול שתקבע אם אדם ייחשב שיכור על פי החוק תלויה במספר גורמים, כולל משקל הגוף, המין, קצב השתייה והכמות הנצרכת. באופן כללי, כפי שציינו לעיל, החוק בישראל מתיר רמת אלכוהול של עד 240 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף (0.05 גרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם) עבור נהגים ותיקים, ועד 50 מיקרוגרם לליטר אוויר נשוף (0.01 גרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם) עבור נהגים חדשים וצעירים.

במונחים של שתייה, מדובר על שתיים עד שלוש כוסות משקה אלכוהולי לנהג ותיק יכולות לגרום לחריגה מהתקנות, בעוד שנהגים חדשים וצעירים עלולים לחרוג מהמותר כבר לאחר כוס אחת בלבד. יש לקחת בחשבון שמשקאות שונים מכילים אחוזי אלכוהול שונים. לדוגמה, כוס בירה, כוס יין ומשקה חריף כמו וויסקי מכילים כמויות שונות של אלכוהול, ולכן יכולים להשפיע בצורה שונה על רמת האלכוהול בדם.

 

כמה מותר לשתות ולנהוג 2024

 

מה עושים אם נתפסתי נוהג בשכרות?

אם נתפסת נוהג בשכרות, חשוב לפעול במהירות ובשיקול דעת כדי למזער את ההשלכות המשפטיות והאישיות. בראש ובראשונה, חשוב לשתף פעולה באופן מלא עם השוטרים – זה יכול להקל על התהליך ולהשפיע לטובה על אופן הטיפול במקרה שלך. עם זאת, מומלץ לזכור שעומדת לך הזכות להיוועץ עם עורך דין לפני שתמסור הצהרות שעלולות להפליל אותך.

מיד לאחר המעצר, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה. עורך דין מיומן יוכל לייעץ לך כיצד לפעול, לייצג אותך בפני הרשויות ולהגן על זכויותיך בבית המשפט. ייתכן שעורך הדין יבחן את חוקיות הבדיקות שנערכו לך ואת נסיבות המעצר כדי לוודא שלא הופרו זכויותיך.

 

מה העונש על נהיגה בשכרות?

נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה בישראל ונושאת עונשים כבדים הכוללים:

  • קנסות כספיים גבוהים העומדים על אלפי שקלים
  • שלילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת של עד שנתיים
  • עונשי מאסר של עד שנתיים במקרים חמורים או חוזרים
  • רישום פלילי העלול להקשות על קבלה לעבודה או יציאה לחו”ל

 

לסיכום

זקוקים לסיוע מקצועי? מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה בתחום התעבורה, שיוכל לבדוק את נסיבות המקרה, לשקול את הסיכויים להגשת ערעור, ולייצג אתכם בצורה הטובה ביותר לקבלת תוצאה הוגנת או להקלת העונש. התייעצות מקדימה עם עורך דין מומחה חשובה על מנת להבטיח את זכויותיכם ולמנוע מצבים משפטיים חמורים יותר או הפסדים כספיים. לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 072-3303303

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם