דף הבית מתי זקוקים לשירותיו של עו"ד המתמחה במע"מ?

מתי זקוקים לשירותיו של עו”ד המתמחה במע”מ?

27 באפריל 2020
עורך דין המתמחה במעמ

כמעט כל מוצר או שירות שצורכים בישראל כולל בתוכו מס מיוחד שנגבה מהצרכן ומגיע למדינה. תשלום זה מכונה מס ערך מוסף או בקיצור מע”מ. חברות ועצמאים מתקזזים על המס הנוסף לסכום ששילמו עבור ציוד ושירותים לעסק ואת היתרה משלמים למדינה. שיטה זו נועדה ליצור תשלום מס הוגן בהתאם לכמות הצריכה הפרטית של כל אחד מאזרחי ישראל. אך, לעיתים, יש בעלי עסקים המנסים לשטות במדינה, ולהעלים את הסכום שגבו מלקוחותיהם. למשל, אם רכשתם טלוויזיה ב-1,170 שקלים תוסיפו עליה תשלום מע”מ המגיע לסכום של 170 ₪. אם העסק בוחר שלא לשלם למדינה את הסכום הזה מדובר בהעלמת מס.

האם כל העסקים מחויבים במע”מ?

כדי להקל על עצמאיים בעלי עסקים קטנים במחזור מכירות שנתי המגיע עד 100,491 ₪ המדינה מאפשרת לפתוח תיק של עוסק פטור. הכוונה היא פטור מתשלומי מע”מ. לכן, עסק זה אינו רשאי לגבות מלקוחות את המע”מ ואינו צריך לשלמו. בנוסף, עסק כזה לא יכול להזדכות על מע”מ אם שילם עבור ציוד או שירותים לצורך הפעלת העסק. לכן, בדרך כלל עסק קטן  שיש לו הרבה הוצאות הכוללות מע”מ, יעדיף לפעול תחת עוסק מורשה, גם אם המחזור השנתי שלו נמוך ממאה אלף שקלים.

מה קורה אם לא משלמים למדינה?

אחת העבירות הנפוצות בתחום המיסים היא העלמת מס או תשלום חלקי למע”מ עבור השירותים שבוצעו. למשל, עסק יכול לזייף מחזור מכירות קטן יותר על ידי ביצוע עסקאות ללא חשבונית במזומן. במקרה כזה, העסקאות שאינן מדווחות אינן מאפשרות לרשויות המס לגבות מס ערך מוסף בגינן. הדבר מוגדר כעבירה חמורה ויכול להוביל הן לקנסות חמורים והן לעונשי מאסר.

נתפסתי. מה עושים?

אם נתפסתם מבצעים עסקאות כאלה ומעלימים מס, אתם יכולים להודות באשמה ולשאת בעונש המוטל עליכם. אך, במרבית המקרים אפשר להפחית את העונש, ולהציג בפני רשויות המס הוכחות כי הסכום שהן מניחות שהעלמתם נמוך בהרבה. הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות שירותים משפטיים של עורך דין מע”מ, המתמחה בעבירות של צווארון לבן, ומכיר את הבירוקרטיה ודרכי החקירה הגלויה והסמויה של רשות המיסים.

לפעמים אפשר למצוא בעיה טכנית בדרך החקירה, או להוכיח כי אי מתן החשבונית ללקוח נעשה בתום לב משום שדעתכם הייתה מוסחת. במקרים אחרים שבהם התעכבתם עם תשלום המע”מ, תוכלו להוכיח כי הייתה לכך סיבה מוצדקת. חשוב למצוא עורך דין מפולפל שידע לייצג אתכם כיאות ויאפשר לכם לקבל זיכוי מלא, הפחתה של הקנס או ביטול עונשי מאסר.

האם ניתן להניח כי אם ביצעתם את העבירה לפני שש שנים היא תתיישן? חשוב לדעת כי יש הבדל מהותי בין הגדרת העבירה שלכם כטכנית, ואז יש עליה התיישנות תוך שש שנים מהשנה שבוצעה, לבין עבירה שבית־המשפט קבע שבוצעה בזדון. על עבירה שבוצעה בכוונה תחילה ללא נסיבות מקילות, זמן ההתיישנות ארוך בהרבה. לכן, חשוב להתייעץ עם העו”ד, ולברר את נסיבות המקרה שלכם כדי שתדעו את זכויותיכם.

 

 

 

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם