דף הבית עבירות תנועה בהיבט הפלילי

עבירות תנועה בהיבט הפלילי

25 באוקטובר 2020

בעולם המשפטי, נהוג לבדוק ולסקור היטב את הנסיבות והתוצאות. על אחת כמה וכמה, נכון הדבר כשר מדובר בעבירות תנועה אשר הובילו לפציעתם של עוברי אורח או נהגים אחרים וכל שכן כאשר מדובר בתוצאות טרגיות עם נפגעים בנפש.

מתי עלולה להיפתח חקירה פלילית?

למעשה, בכל אירוע של עבירת תעבורה במסגרתה הנהג היה מעורב בתאונת דרכים אשר הובילה לנפגעים, הרי שגורמי אכיפת החוק יפתחו בחקירה פלילית לצורך בירור נסיבות המקרה.

הנהג אשר היה מעורב וגרם לתאונה, עתיד יהיה להיחקר בהקדם האפשרי, וזאת בהתאם למצבו הרפואי. כמו כן, ינקטו כנגדו הליכים מנהליים לרבות פסילת הרישיון, לרוב לתקופה של 60 ימים.

כבר מן החקירה המשטרתית, חשוב יהיה להיוועץ עם עורך דין פלילי הבקיא בדיני תעבורה, וזאת לאור העובדה שכל תשובה שנאמרת בחקר החקירות, עלולה ואכן נחשבת במרבית הפעמים לראייה קבילה בבית המשפט, ולחלק בלתי נפרד מהחלטתה של המשטרה לנקוט בהליכים פליליים.

ואם הנהג הפוגע הוא היחיד שנפגע?

שאלה נפוצה בנושא היא במקרים בהם הנפגע היחידי הוא לא אחר מאשר הנהג הפוגע.

חשוב לציין, כי החוק איננו מבדיל בין הנהג הפוגע לבין נפגעים ונפצעים אחרים. בהיבט של המחוקק, הרי שמדובר בנהג שייתכן ויש ראיות המצביעות על כך שלא נהג בזהירות, לא היה קשוב לכללי התעבורה או היה מצוי תחת השפעתם של סמים או אלכוהול.

מכאן, שגם אם הנזק הוא ברכוש בלבד, וזאת לצד הנזק הגופני לנהג הפוגע, שהרי שהוא עדיין ייחקר במידה האפשר על-פי מצבו הרפואי, וענישה מחמירה לרבות קנסות, פיצויים וכן עונשי מאסר בפועל, עלולים עודם לרחף מעל ראשו.

הנהג הפוגע הוא קטין, כיצד החוק רואה זאת?

על אף חומרתה של כל עבירה פלילית, הרי שהמחוקק כן יודע להצביע על הבדלים בהתייחסות שבין קטינים לבוגרים, וזאת בהתאם לנסיבות.

ככלל, חקירת קטין איננה יכולה להתבצע באופן הדומה לחקירה משטרתית רגילה של אדם בוגר, ויש ליידע את ההורים כי עליהם להגיע לתחנת המשטרה. גם אם לא ניתן יהיה להשיג את ההורים, הרי שעל המשטרה חלה החובה לחפש אחר קרובים בגירים אשר יכולים להיות נוכחים בחקירה.

לאור העובדה שקטינים מגיל 16 ומעלה יכולים להחזיק ברישיון נהיגה, כדאי גם לדעת שקטין בגיל 14 ומעלה יכול להימצא תחת חקירה משטרתית עד לשעה עשר בלילה.

מערכת החוק פועלת כדי לאפשר שיקום לקטינים, וזאת מתוך השקפת עולם על-פיה יהיה לשלב אותם בעתיד כאזרחים מן השורה. עם זאת, כאשר מדובר בתאונת דרכים קטלנית, הרי שהדבר מצריך לא רק התערבותו של עורך דין תעבורה, כי אם ייצוג על-ידי עורך דין פלילי אשר יתווה את האסטרטגיה המשפטית הנכונה.

הייתם מעורבים בתאונת דרכים?

משרדנו מספק ייעוץ וליווי משפטי ובעל הצלחות מרובות. לפרטים נוספים צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם