דף הבית מכירת רכב לפירוק – המדריך המשפטי המלא

מכירת רכב לפירוק – המדריך המשפטי המלא

29 במרץ 2021
עורך דין תעבורה רמת גן

צוברים אגרות רישוי מדי שנה מבלי שהרכב נוסע? אתם לא לבד. רבים לא נוסעים לאף מקום עם הרכב או ממעיטים לנסוע עמו. ולא כי הם אינם אוהבים לנהוג או לנסוע, אלא כי הרכב ישן וכבר לא מאפשר נסיעה בטיחותית ומהנה כבעבר.

הבעיה היא שצבירת אגרות רישוי עולה ביוקר מבחינת צבירת ריבית וקנסות על האגרות. מה עושים? מתי מורידים את הרכב ואיך מפיקים את המיטב מתהליך הורדת הרכב מהכביש לצמיתות?

הסרת רכב מהכביש ללא ריביות

לא מזמן משרד התחבורה יצא בהצעה מיוחדת להסדרת מעמד הרכב בתוקף מוגבל. המטרה היא לאפשר לבעלי רכבים שלא משתמשים ברכב למלא בחתימת עו"ד לענייני תחבורה לטפל בנושא של הסרת רכבם מהכביש ללא הריביות שנצברו על כך.

יש לשלם את החוב שנצבר, להצהיר על אי שימוש ברכב בחתימתו של עו"ד וכמובן, להסיר את הרכב מהכביש לצמיתות.

לצורך כך, יש לעמוד בתנאים שהציב משרד התחבורה וכמובן לפנות לעזרה בתהליך אל עו"ד תעבורה שיוכל לחתום על התצהיר על מנת שזה יאושר.
הורדת רכב ישן מהכביש היא אינטרס משותף של בעל הרכב ושל המדינה, כדי להפחית את זיהום האוויר וכן להפחית את הסיכון לתאונה בעקבות התיישנות הרכב ובעיות בתפקוד המכאני שלו.

מתי כדאי למכור את הרכב לפירוק?

אופציה שעומדת בפני בעלי רכבים ישנים היא להוריד את הרכב ולמכור אותו לפירוק. תהליך במסגרתו מכונאים מיומנים מחלצים מהרכב חלקי חילוף שימושיים ומתקינים אותם ברכבים אחרים. למרות שהרכב כבר ישן, יש לו חלקים שניתן למחזר ולעשות בהם שימוש חוזר וחומרי גלם שניתן למחזר לצרכי התעשייה. תהליך הפירוק מאפשר לבעלי רכבים להרוויח כסף על הרכב הישן שלהם כאשר מגרשי פירוק רכב מתגמלים את בעלי הרכב בעבור מסירת הרכב לפירוק.

אומנם לא קיים מחירון פירוק רכב ידוע מראש, אבל ניתן לקבל הצעת מחיר המושפעת ממגוון פרמטרים שקשורים לשנת היצור, סוג הרכב והדגם ותחזוקה שלו במהלך השנים. התגמול יכול להגיע במתכונת המבוקשת: צ'ק, העברה בנקאית או זיכוי בכרטיס אשראי או תשלום במזומן.

מגרשים רבים מגדילים לעשות והיות והם יודעים שהרכבים הישנים לא זזו ממקומם תקופה ארוכה, הם מציעים שירותי גרירה בכל עת ומכל מקום על מנת לתמרץ את הבאת הרכב לפירוק. אפשר לבדוק מה השירות המוצע וכיצד הוא מתבצע, כדי להתחיל בתהליך הורדת הרכב מהכביש לצרכי פירוק.

לא מפרקים לפני שמבטלים את רישום הרכב

כל הורדת רכב מהכביש גם אם היא לצרכי פירוק מחייבת עמידה בנוהל הורדת רכב מהכביש. הכוונה היא שיש תהליך פורמאלי שיש לבצע מול משרד הרישוי על מנת לבטל לחלוטין את קבלת אגרות הרישוי ותשלומן. יש להגיע לסניף של משרד הרישוי עם טופס מלא שנקרא "טופס ביטול רישום הרכב". יש לוודא לפני מילוי הטופס שאין על הרכב שיעבוד, חוב או עיקול ובמידה וישנם כאלה, עליכם לטפל בהם בטרם הגשת הבקשה להורדת הרכב מהכביש.

עליכם להצטייד בטופס המלא והחתום בליווי רישיון הרכב, תעודת זהות וצילום המחאה עם פרטי החשבון ובמידה ולא ניתן להגיע פיזית, ניתן לשלוח מיופה כוח כל עוד חתמתם עבורו על טופס ייפוי כוח.
במידה ורישיון הרכב תקף ל-30 יום ומעלה, הינכם זכאים להחזר כספי יחסי של אגרת הרישוי ששולמה וברגע שהפקדתם את רישיון הרכב במשרד הרישוי, הורדת הרכב היא לצמיתות ואגרת הרישוי מבוטלת.
אז למה אתם מחכים? שוקלים להוריד את הרכב מהכביש לצרכי פירוק? זה הזמן לפנות לעו"ד על מנת לברר פרטים חיוניים על התהליך ולנווט דרככם להתחלה חדשה על הכביש. 

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם