דף הבית זכויות יורשים במקרה של תאונה קטלנית – מהו ההבדל בין ירושה לפיצויים?

זכויות יורשים במקרה של תאונה קטלנית – מהו ההבדל בין ירושה לפיצויים?

30 בדצמבר 2020

למרבה הצער הכביש עשוי להיות מקום קטלני ביותר. לעיתים תאונות דרכים קטלניות גובות את חייהם של המעורבים בהן. בכך, בני משפחתם שנותרו מאחור נאלצים למצוא את הדרך להתמודד עם האירוע. מעבר לקשיים הנפשיים העצומים שנובעים ממותו של בן משפחה בתאונת דרכים, במקרים רבים הפגיעה היא גם כלכלית. כאשר בני המשפחה הנותרים נתמכו כלכלית על־ידי המנוח, נוצר אפיק התמודדות נוסף. 

מה ההבדל בין ירושה לבין פיצויים?

לאחר מוות בתאונת דרכים קטלנית זכאים יורשיו של המנוח לקבל את עזבונו של המנוח. בנוסף, ישנם מקרים שבהם זכאים בני המשפחה לקבל פיצויים מחברת הביטוח בהתאם לקריטריונים שונים וסטטוס היורשים. אם היו בני המשפחה תלויים כלכלית במנוח, יהיו זכאים לפיצויים נוספים עקב אובדן כספי התמיכה, על־פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

מהן זכויות הירושה של בני משפחת המנוח?

במקרה של תאונת דרכים קטלנית יש לבחון האם השאיר אחריו המנוח צוואה או לא. אם אכן קיימת צוואה, יורשיו יצטרכו לבקש צו קיום צוואה אצל הרשם לענייני ירושה, כדי שהצוואה תיכנס לתוקף. על פי חוק הירושה, יורשים על פי דין הם בן או בת זוגו בעת המוות, ילדיו של המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי הוריו וצאצאיהם.

אם לא נכתבה צוואה טרם התרחשות התאונה, יצטרכו בני המשפחה להגיש בקשה לקבלת צו ירושה אצל רשם הירושות. הרשאים להגיש בקשה מסוג זה הם יורשיו החוקיים של המנוח בלבד. בתום בחינת הבקשה תפורסם ההחלטה בעיתון יומי כדי ליידע את כל הצדדים המעורבים בדבר, הן את המבקשים והן את המתנגדים.

מהי תביעת תלויים?

הבסיס שעומד מאחורי תביעת התלויים הוא הפסד התמיכה הכלכלית של בן או בת זוגו של המנוח וילדיו בעקבות מותו. גובה הפיצוי בתביעת תלויים יחושב בהתאם למספר פרמטרים, כאשר המרכיב החיוני ביותר הוא הכנסתו של המנוח. בנוסף, תיבחן גם הכנסת בן או בת הזוג שנותרו בחיים, חשבונות משותפים של בני הזוג, כמה ילדים היו למנוח, מהו גילם ועוד. במקרים נדירים יהיו זכאים הוריו של המנוח להגיש תביעת תלויים גם כן. 

פיצוי נוסף שעשויים בני המשפחה לקבל הוא פיצוי בגין אובדן שירותי אב או אם. במקרה זה יוכלו לתבוע בני משפחתו של המנוח פיצוי כספים על אובדן תמיכה מהמנוח שבסיסה לא היה כלכלי אלא חומרי. כמו כן תהיה זכאית המשפחה לפיצויים בגין הוצאות קבורה. 

ליווי עורך דין ירושה

אובדן בן משפחה עקב תאונת דרכים קטלנית היא אירוע טראומטי לכל הדעות. לעיתים קשה למצוא את הכוחות לעסוק בענייני ירושה ופיצויים לאחר האובדן, אך למרבה הצער ישנה חשיבות מכרעת לזמן הפעולה. לכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין ירושה בנושא, שיארגן עבורכם את כל המידע וייצג אתכם אל מול הרשויות השונות.  

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם