דף הבית למה חשוב לבצע ייעוץ והכוונה לחקירה במשטרה באמצעות עורך דין פלילי?

למה חשוב לבצע ייעוץ והכוונה לחקירה במשטרה באמצעות עורך דין פלילי?

22 ביוני 2021
נפגעתם בתאונת דרכים

כל אחד מאיתנו, סביר להניח, ראה סדרות או סרטי טלוויזיה, עם חשודים אשר נחקרים במשטרה בגין ביצוע עבירה כזו או אחרת. ייתכן מאוד, שכל מי שראה סדרה או סרט, יוצא מתוך נקודת הנחה שזה פשוט וקל לעמוד מול חוקר משטרתי ולענות על שאלות מבלי להפליל את עצמו, מבלי לגרום לחוקר לחשוב שהוא ביצע את העבירה או יתרה מזו, לעורר בו אמון שהוא חף מפשע.

אך כל מי שאי פעם נכח בחקירה משטרתית יודע, לא מדובר בדבר של מה בכך. להיפך, מדובר בעניין מאוד מורכב וגם אנשים רציניים, בעלי ניסיון בחקירות משטרתיות, עלולים למצוא את עצמם מספרים דברים שלא התכוונו או לא רצו, וגרוע מכך, מסבכים את עצמם. זה עלול להוביל להחלטה להאשים אותה בביצוע העבירה המדוברת ואפילו עבירות נוספות.

למה זה קורה?

התשובה לשאלה למה זה קורה היא מאוד פשוטה. חוקרי משטרה שנדרשים לבצע חקירה פלילית, הם אנשים בעלי ניסיון, בעלי ידע בתחום, הם הוכשרו לבצע חקירות ולגלות את האמת. זה נשמע מובן מאליו, אבל מדובר בתהליך הכשרה לא פשוט ועם השנים, צוברים בו ניסיון וידע שעוזרים מאוד בתחום.

כל עורך דין פלילי שמייצג לקוח אשר חשוד בעבירה כזו או אחרת, יודע עד כמה קשה יכולה להיות העמידה מול חוקר משטרה, גם אם הוא נראה צעיר, תמים וחלש. לעיתים זה משחק, הצגה שהחוקר עושה בשביל לגרום לחשוד להאמין בכך ולעשות טעויות, לעיתים החוקר הוא רציני וחכם, ואז אין לחשוד שום סיכוי לעמוד מולו.

כיצד מתמודדים עם מצב כזה?

כל עורך דין פלילי ממליץ לחשודים בעבירות פליליות, לקבל ייעוץ והכוונה לפני שהוא מוזמן לחקירה. חשוב לומר, לא תמיד זה אפשרי לקבל את הייעוץ והכוונה. הרי אדם נתפס בשעת מעשה, אין לו מספיק זמן בשביל לקבל את הייעוץ. כנ"ל אם מתבצעת חקירה סמויה והוא מובא בהפתעה לחדר חקירות.

אך אם יש אופציה כזו, אז יהיה נכון מצד כל חשוד לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי על מנת לקבל ממנו הכוונה וייעוץ לקראת חקירה. כך הוא ידע כיצד לגשת אליה, איך לענות על שאלות, על מה נכון לו לענות ועל מה נכון להשיב אין תגובה או שומר על זכות השתיקה. עזרה והכוונה, יכולים גם להכין את הנחקר נפשית לחקירה וגם לדעת מתי נכון לו לדבר ומתי לא.

כיצד עורך דין מכין את הלקוח שלו לחקירה?

הכנה לקראת חקירה מתבצעת בכלים שונים. למשל, על ידי סימולציה של חקירה, אפשר שעורך הדין יציג בפני הלקוח שלו את כל האפשרויות, את כל מקרי הקיצון והם יעבדו עליהם, בשביל לדעת מה ואיך להשיב בצורה נכונה.

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם