דף הבית נהיגה ללא רישיון קטין

נהיגה ללא רישיון קטין

29 באוגוסט 2022
נהיגה ללא רישיון קטין

בתוך עבירת נהיגה ללא רישיון מתקיימים כמה מצבים: נהיגה ללא רישיון תקף, נהיגה ללא מלווה, נהיגה עם רישיון לא מתאים לאותו סוג רכב ונהג בלתי מורשה לנהיגה, כלומר נהג שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה. המצב האחרון עשוי לאפיין עבירת נהיגה ללא רישיון קטין ושכרוכה בהשלכות משמעותיות מאוד עליהן יפורט כאן במאמר.

שורת עבירות הנהיגה ללא רישיון בקרב קטינים הולכת ומתרחבת

על פי החוק, חובה על כל אדם לנהוג ברכב רק בהינתן רישיון נהיגה תקף ומותאם לאותו סוג רכב ובהתאם לכללים החלים על אותו רישיון נהיגה.

יחד עם זאת, מעת לעת אנו שומעים על מקרים של נהיגה ללא רישיון בקרב בני נוער, שטרם הוציאו רישיון ועדיין בחרו, מסיבות כאלה ואחרות, לעלות על ההגה ולצאת לנסיעה.

חלק גדול מבני הנוער הללו מתגוררים ביישובים מרוחקים, בקיבוצים ובקהילות מצומצמות יותר, בהן המערכת הפנימית של התושבים תופסת חלק מהותי יותר משגרת החיים ולעתים איננה מאופיינת באכיפה הדוקה של שוטרי התנועה.

מהו עונשם של בני ובנות נוער שנתפסו נוהגים ללא רישיון? האם החוק מגן עליהם מעצם היותם קטינים? והאם הדבר עלול לסכן את רישיונם העתידי?

נהיגה ללא רישיון בקרב קטין: מה צפוי מבחינה משפטית?

נתחיל מכמה הבהרות מתבקשות: נהיגה מבלי להוציא רישיון היא אקט שמגלם בתוכו סכנת חיים, הן לנהגים עצמם והן לסביבתם.

מדובר במי שאינם מיומנים בנהיגה ובסיטואציות נהיגה על הכביש, לצד תכונות בלתי רצויות ממילא בדרכים כמו פזיזות, קלות דעת ותחושת ביטחון מופרזת. אלה כשלעצמם, עשויים לגרום לתאונת דרכים ואף להריגה.

לאור זאת נהיגת קטין ללא רישיון נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בפקודת התעבורה ולכן זוכה לטיפול מחמיר וביד קשה ביותר מצד בתי המשפט.

ובהינתן הדברים הללו, יש לזכור כי חוקי התעבורה חלים על קטינים ובגירים כאחד, משמע שגם בגירים הנוהגים ללא רישיון צפויים לסנקציות משמעותיות ביותר. זאת ועוד – גם בעבירות התרה (כאשר אדם מתיר לאחר שאין ברשותו רישיון לנהוג על רכבו), מדובר בהפרת איסור חמור ביותר.

החוק קובע כי עונש נהיגה ללא רישיון קטין יחייב פסילת רישיון למשך 3 חודשים לכל הפחות. יחד עם זאת, קיימים מספר דגשים שחלים על בני נוער כקטינים הנוהגים ללא רישיון ושמצויים בחוק הנוער:

בראש ובראשונה יש לומר שכל הפעלת סמכות כלפי בני נוער צריכה להתרחש תוך שמירה על כבודם ובדגש כמה שיותר משמעותי בנוגע לשיקום, טיפול ושילוב עתידי של מבצעי העבירה במרקם החיים הבוגר.

כמו כן, חוק הנוער מכיל סעיף שדן ספציפית בנושא עבירות תנועה וקובע מראש את זהות בית המשפט שידון בעניינו של הקטין.

וכך למרות שרובן המכריע של עבירות התעבורה נדונות בבית המשפט לתעבורה- נהיגה ללא רישיון בקרב בני נוער תידון בבית המשפט לנוער. עבירה זו מצטרפת לעבירת נהיגה בשכרות בקרב קטינים, שתידון גם היא בבית המשפט לנוער ולא בית המשפט לתעבורה.

העונש על נהיגה ללא רישיון בקרב בני נוער

כפי שקראתם, נהיגה ללא רישיון כלל נחשבת לעבירת תנועה חמורה במיוחד ובהתאמה, נושאת גם בענישה חמורה לא פחות. מדיניות הענישה משתנה מעט בין בתי המשפט, אך בהתאם לפקודת התעבורה קובעת מאסר של עד שנתיים בפועל.

יחד עם זאת, רוב התיקים לגבי נהיגה ללא רישיון בקרב קטינים מסתיימים ללא מאסר, אלא בפסילת רישיון למשך שלושה חודשים ומעלה על כל השלכותיה העתידיות (רישום תעבורתי, הרשעה פלילית וענישה על תנאי בביצוע העבירה הבאה).

עריכת תסקיר שירותי מבחן

בקרב כל נהג שגילו 21 ומטה ובייחוד בקרב קטינים, קיימת חובה בחוק לעריכת תסקיר מצד שירותי המבחן. תסקיר זה נערך מטעם עובד/ת סוציאלי/ת של המדינה הפועלים בשירות המבחן ושנפגשים עם הקטין ובוחנים את קורותיו בהצלבה לנסיבות העבירה, כדי להמליץ על הענישה המתאימה.

הרשעה וענישה בעבירות נהיגה ללא רישיון

נהיגה ללא רישיון אצל קטינים גוררת רישום פלילי שיש לו השלכות עתידיות רבות. לצד ההרשעה בעבירה והטלת גזר דין הקובע פסילה וייתכן שגם מאסר, יוטלו גם קנס כספי (לעתים קנס המשולם לעמותה כמו אור ירוק למשל) וצו מבחן הקובע תקופת ליווי מסוימת מול קצין מבחן.

הענישה בפועל מבוססת על כמה שיקולים מרכזיים וביניהם נסיבות העבירה, נסיבות אישיות ומקלות, חומרת המעשה ועוד.

לצורך ההשוואה, קטין שצרך משקאות אלכוהוליים ואז לקח להוריו את מפתחות הרכב וזמן קצר אחר כך התנגש ברכב אחר, ייענש בחומרה פי כמה וכמה מאשר קטין הסובל מחרדת בחינות, שהתאמן בנהיגה עצמאית במגרש חניה ריק, כמה שעות לפני הטסט שלו בנהיגה.

כיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע בנדון?

עבירת נהיגה ללא רישיון קטין מסכנת לא רק את רישיונם העתידי של הנער או הנערה, אלא גם עתירת השלכות משפטיות ופליליות שעלולות לפגוע בעתידם המקצועי, האקדמי, הצבאי ועוד.

מכיוון שעבירה זו, גם אם בוצעה תחת נסיבות מקלות או בהינתן מקרה חריג מאוד עשויה להשפיע מאוד על המשך החיים הבוגרים, חשוב לפנות כבר מראשית הדרך להתייעצות משפטית עם עורך דין מומחה בתעבורה. עורך הדין יוכל לאתר כשלים ראייתיים, נסיבות וטענות שמסייעות להקלה בענישה וללוות את הקטין ומשפחתו בכל תחנות התהליך (התמודדות עם הדיונים המשפטיים, ליווי לפגישה עם שירותי המבחן ועוד).

נקודה חשובה נוספת היא אחריות ההורים שעשויה לבוא לידי שאלה משפטית בנושא. סעיף 36(ב) לפקודת התעבורה מתייחס לכך שאדם המחזיק בשליטה על הרכב או הבעלים על הרכב מתיר לילדו הקטין לנהוג ברכב מבלי שהוציא רישיון מעולם, צפוי לשאת בענישה בעצמו על כל השלכותיה. כמובן שגם במקרה כזה יידרש ייצוג משפטי מקצועי מצד עורך דין לתעבורה, במטרה להציל את רישיון ההורה ולהימנע מסנקציות כבדות במיוחד.

מה לעשות אם נתפסתי נוהג ללא רישיון?

אם אתם קטינים ללא רישיון ונתפסתם על ידי משטרת התנועה, עליכם לדעת שני דברים מרכזיים:

  • כל פרט שתעלו בפני השוטר יכול להירשם בדו”ח וברישומים שלו. המשמעות היא שכל אחד מהם עלול לבוא לרעתכם בהליך המשפטי מאוחר יותר ולכן יש לשקול בזהירות את מילותיכם. הימנעו מלתקוף את השוטר, להתנהל באלימות מכל סוג שהיא או לערער על סמכותו של השוטר. במקביל, אל תתנצלו, שכן הדבר עלול להיחשב כהודאה באשמה! אז מה עדיף? שמרו על קור רוח ונהלו שיחה מנומסת ומכובדת, שכוללת רק נתונים ענייניים.
  • בשום פנים ואופן אין לנסות לברוח, להחליף זהות עם חברים בתוך הרכב או להתחמק מהמפגש עם השוטר שמסמן לכם לעצור. פעולות אלה עלולות להידרדר לכדי עבירות חמורות בהרבה כמו הפרעה לשוטר או אי ציות, הנושאות בהכרח בעונשי מאסר.

אם נהגתם ללא רישיון או אם ילדכם הקטין נתפס נוהג ללא רישיון, זה הזמן לפנות אל עורך דין תעבורה מיומן! השאירו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם לתיאום פגישת התייעצות בהקדם האפשרי.

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם