דף הבית קו הפרדה רצוף

קו הפרדה רצוף

30 במרץ 2023

חציית קו הפרדה רצוף הינה עבירת תנועה מסוכנת במיוחד, הגוררת ענישה חמורה על פי הדין הישראלי. למעשה, תקנות התעבורה קובעות שני איסורים נפרדים הנוגעים לקו הפרדה רצוף – איסור חציית קו הפרדה רצוף ואיסור עקיפה דרך קו הפרדה רצוף. העונש על כל אחת מהעבירות, שונה בתכלית.

מהם העונשים על חציית קו הפרדה רצוף? האם ישנם מצבים בהם חציית קו רצוף הינה מותרת? מה לעשות אם נתפסתם חוצים קו הפרדה רצוף? כל זאת ועוד – בהמשך המאמר.

מהו קו הפרדה רצוף

על דרכים בישראל, כמו בכל מדינה מערבית, מסומנים סימנים המכתיבים את תנאי הנסיעה בדרך. לצד התמרורים, השלטים והרמזורים, קיים מערך סימונים על הכביש המגדיר מה כיוון הנסיעה בכל נתיב, לאן ניתן לפנות ממנו והאם מותר לעקוף בדרך זו.

קו הפרדה רצוף הינו סימון דרך המפריד בין שני חלקי הכביש ואוסר על נהגים לחצות אותו באופן מוחלט. למעט מצבים של סכנת חיים, חל איסור גורף על נהיגה מצדו השמאלי של קו חציה רצוף. האיסור הוא על חצייה חלקית או מלאה של קו ההפרדה.

האיסורים על פי חוק

שני סעיפים בתקנות התעבורה אוסרים על נהיגה משמאלו של קו הפרדה רצוף. הראשון – סעיף 36 (ג) והשני – סעיף 47 (ה) (5). סעיף 36 (ג) אוסר על חציית קו הפרדה רצוף וסעיף 47 (ה) (5) אוסר על עקיפה דרך קו הפרדה רצוף.

איסור חציית קו הפרדה רצוף

סעיף 36 (ג) רישא קובע בזו הלשון:
“בכביש המחולק על ידי קו הפרדה רצוף ישתמש הנוהג ברכב… בצד שמימין לקו, ולא יעבור אותו…”
החוק מתיר לנהגים לנהוג אך ורק מצדו הימני של קו ההפרדה. אם, למשל, אתם צריכים לפנות שמאלה אך הדרך מסומנת בקו הפרדה רצוף, לא תוכלו לפנות באותו מקום. עליכם להמשיך עד לדרך המסומנת בקו מקווקו, עד לכיכר או עד לרמזור ולפנות פרסה. לאחר מכן, תוכלו לפנות ימינה למחוז חפצכם.

מתי מותר לחצות קו הפרדה רצוף

סעיף 36 (ג) סיפא ממשיך ואומר:
“…לא יעבור אותו אלא אם נמצא קו קטעים סמוך לקו ההפרדה בצדו הימני.”
אם כן, במקרים בהם מצדו הימני של קו ההפרדה הרצוף נמצא קו מקווקו, תוכלו לחצות קו הפרדה רצוף. משמעות סימון דרך זו היא שלנוסעים מהצד שלכם מותר לחצות את קו ההפרדה, בעוד שלנוסעים בכיוון הנגדי (עבורם הקו הרצוף נמצא מימין למקווקו), חציית קו ההפרדה אסורה.

איסור עקיפה בקו הפרדה רצוף

סעיף 47 (ה) מפרט שורת מקרים בהם עקיפה אסורה על פי חוק. על פי הוראת סעיף 47 (ה) (5), עקיפה תהיה אסורה כאשר הנהג:
הוא חוצה קו הפרדה רצוף, אלא אם כן בסמוך לו בצדו הימני נמצא קו קטעים

מדובר בעבירה נפרדת ושונה מהעבירה הקודמת – עבירת עקיפה בקו הפרדה רצוף. עקיפה מוגדרת על פי חוק כמעבר על פני רכב אחר. מכיוון שכך, ככל שחציית קו ההפרדה כוללת מעבר על פני רכב אחר, מדובר בעקיפה אסורה על פי סעיף 47 (ה) (5). כפי שנראה להלן, העונש על עבירה זו חמור במיוחד.

חשוב לציין כי כאשר העקיפה נעשית בתנאי דרך מסוכנים שלא מאפשרים עקיפה בטוחה, הנהג צפוי לקבל שני דוחות כאחד. הראשון, על עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף. השני, על עקיפה בתנאי דרך שלא מאפשרים זאת.

עקיפה מותרת תוך חציית קו הפרדה רצוף

גם כאן, בדומה לעבירת חציית קו הפרדה רצוף, מותר יהיה לעקוף ככל שמימין לקו ההפרדה מסומן קו מקווקו. סימון זה אוסר על הבאים ממול לבצע עקיפה אך מתיר לכם לעקוף, ככל שתנאי הדרך יאפשרו זאת.

סיום עקיפה בקו הפרדה רצוף

נניח שיצאתם לעקיפה בקו הפרדה מקווקו. ברגע האחרון לפני שחזרתם לנתיב, התחלף הסימון ונאלצתם לחצות קו הפרדה רצוף. האם עברתם על הוראות החוק? התשובה היא חד משמעית כן. יתירה מכך, אף אם יצאתם לעקיפה בדרך מקווקוות, חזרתם לנתיב בדרך מקווקוות ובאמצע העקיפה חלפתם על פני דרך עם קו הפרדה רצוף, הרי שעברתם על הוראות החוק. כל עקיפה שכזו הינה אסורה.

עקיפה חלקית דרך קו הפרדה רצוף

כעת, תארו לעצמכם מצב בו נוסעת לפניכם משאית בקצב של 20 קמ”ש. אתם, תוכלו לנסוע באותה הדרך במהירות של 60 קמ”ש. המשאית סוטה לשול כדי שתוכלו לעקוף אותה, אולם עקיפתה כרוכה במעבר של צידו השמאלי של הרכב דרך קו הפרדה רצוף. האם עקיפה שכזו מותרת?
התשובה היא שעקיפה שכזו אסורה לחלוטין. החוק לא מבדיל בין מצב בו רק חלק מהרכב עובר בקו ההפרדה הרצוף או מלוא הקו. בשני המקרים מדובר בעבירת תנועה חמורה של עקיפה בקו הפרדה רצוף.

העונשים על עבירות קו הפרדה רצוף

העונש על עבירת חציית קו הפרדה רצוף לפי סעיף 36 (ג) הוא קנס של 500 שקלים + 6 נקודות לגיליון התעבורה של הנהג. עבירת עקיפה בקו הפרדה רצוף הינה עבירה מסוג העמדה לדין, שתוביל לרישום של 10 נקודות וכן דיון בעניינו של הנהג. בית המשפט עלול לשלול את רישיונו של הנהג ואף להטיל עליו עונשי מאסר. כמו כן, הנהג מסתכן בפסילה מנהלית של הרישיון עד למשפט למשך 30 יום.

מה לעשות אם נתפסתם בעבירות קו הפרדה רצוף

נתפסתם חוצים קו הפרדה רצוף? הדרך הבטוחה ביותר להימנע משלילות, פסילות ועונשי מאסר חמורים, היא ליצור קשר כמה שיותר מהר עם עו”ד תעבורה. עורך הדין יגן עליכם מפני עונשים אלו וישמור על זכויותיכם.

לסיכום

לסיכום, חציית קו הפרדה רצוף הינה עבירת תעבורה חמורה. העונש על חציית קו הפרדה עומד על 500 שקלים ו-6 נקודות בעוד שעקיפה דרך קו הפרדה תוביל לרישום 10 נקודות ולהעמדה לדין. צרו קשר עם עו”ד תעבורה והימנעו מעונשים חמורים.

חזרה למאמרים

לקבלת ייעוץ מקצועי
ללא התחייבות חייגו 072-3303303

או השאירו פרטים ונחזור אליכם